алесь в трое старше брата пети и втрое моложе отца. отец же старше пети на 40 лет. сколько лет алесю

+3
Ответы (2)
  1. 10 января, 06:39
    0
    Отцу 45 лет

    Пете 5 лет он младше отца на 40 лет

    Алесь старше Пети в 3 раза т. е ему 15 лет
  2. 10 января, 06:44
    0
    Пусть Алесе 3 х лет, брату х лет, тогда отцу 9 х и 40+х

    Составляем уравнение:

    9 х=40+х

    9 х-х=40

    8 х=40

    х=5 лет брату Алеси.

    5*3=15 лет Алесе.

    40+5=45 лет отцу Алеси.

    Ответ: 15 лет Алесе.