Mg=MgO=Mg (Oh) 2=MgCl2

+1
Ответы (1)
  1. 9 августа, 14:56
    0
    2Mg + O2 = 2MgO

    MgO + H2O = Mg (OH) 2

    Mg (OH) 2 + 2HCl = MgCl2 + 2H2O