CH3CH2CL2--> CH3CHO--> (H2, кат) X1-->C2H5NH2--> (CO, H2O) - - >X2--> (t) X3

+1
Ответы (1)
  1. 24 ноября, 14:23
    +4
    CH3-CH2-Cl2 + 2NaOH (водн.) = > CH3-CHO + 2NaCl + H2O

    CH3-CHO + H2 = > CH3-CH2-OH

    CH3-CH2-OH + NH3 = > CH3-CH2-NH2 + H2O

    CH3-CH2-NH2 + H20 + CO2 = > (CH3-CH2-NH3) 2CO3

    (CH3-CH2-NH3) CO3 = > CH3-CH2-NH2 + CO2 + H2O