Решите задачу

Дано:

m (p-pa) = 400 г

w (вещ) = 11,7%

Найти:

m (вещ) =

m (H2O) =

+4
Ответы (1)
  1. 12 июля, 07:13
    0
    Дано:

    m (p-pa) = 400 г

    w (вещ) = 11,7%

    Найти:

    m (вещ) = m (р-ра) x W = 400 x 0,117 = 46,8 г

    m (H2O) = m (р-ра) - m (вещ) = 400 - 46,8 = 353,2 г