La o solutie de hidroxid de caliu cu masa 500 gr si partea de masa 20 % sau adaugat 180 gr de apa. Stabiliti partea de masa a solutiei obtinute

+1
Ответы (1)
  1. 6 августа, 14:40
    0
    M=500 gr

    w=0,20

    Δm (H₂O) = 180 gr

    w'-?

    m (KOH) = mw

    m'=m+Δm (H₂O)

    w'=m (KOH) / m'=mw / (m+Δm (H₂O))

    w'=500*0,20 / (500+180) = 0,147 (14,7%)