O solutie de Clorura de Natriu cu masa 250 gr si partea de masa 20% a fost supusa vaporizarii si s-au evaporat 50 cm3 de apa. stabiliti partea de masa a solutiei ramase.

+3
Ответы (1)
  1. 15 ноября, 12:01
    0
    M=250 gr

    w=0,20

    v=50 cm³

    p (H₂O) = 1 gr/cm³

    w'-?

    m (NaCl) = mw

    m'=m-m (H₂O) = m-vp (H₂O)

    w'=m (NaCl) / m'

    w'=mw / (m-vp (H₂O))

    w'=250*0,20 / (250-50*1) = 0,25 (25%)