amestecul de fier si cupru cu masa de 15,2g a fost tratat cu H2SO4 concentrat. In Urma reactiei s-a degajat SO2 cu volumul 3,36l (c. n) Care este partea de masa a metalelor in amestec?

+5
Ответы (1)
  1. 1 октября, 18:04
    0
    In cazul in care e concentrat ambele metale interactioneaza insa au reactii diferite, dar in reactia cu fierul el fiind mai activ ca cuprul oxideaza S de la g. o. + 6 la 0.

    Reactiile:

    Cu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2H2O

    3Fe + 4 H2SO4 = 3 FeSO4 + S + 4H2O

    niu de (SO2) = 3.36l : 22.4l/mol = 0.15 mol

    niu de (SO2) = niu de (Cu) = 0.15 mol

    m (Cu) = 0.15mol * 64g/mol = 9.6g

    w (Cu) = 9.6g / 15.2g = 0.63 * 100% = 63%

    w (Fe) = 100% - 63% = 37%