Sa preparat o solutue de 250 de gr. care contine 10 gr. de sare de bucatarie. Calculati partea de masa.

+3
Ответы (1)
  1. 9 июня, 16:42
    0
    M=250 gr.

    m₀=10 gr.

    partea de masa:

    w=m₀/m

    w=10/250=0,04 (4%)