22.4 liters of HCL dissolved in 200 milliliters of H2O calculate the volume part of HCL

+3
Ответы (1)
  1. 7 августа, 19:54
    0
    N (HCl) = 22.4/22.4=1mol'

    m (HCl) = 1mol'*36.5g mol'=36.5g

    p (H20) = 1g m3

    m (H20) = 200ml*1g m3=200g

    w (HCl) = 36,5/200=0,1825*100=18.25%