Ca (oh) 2 caco3 ca (hco) 3 caco3 cao cacl2

+2
Ответы (1)
  1. 24 августа, 09:15
    0
    Ca (OH) ₂+CO₂=CaCO₃+H₂O

    CaCO₃+H₂O+CO₂=Ca (HCO₃) ₂

    Ca (HCO₃) ₂=t⁰ = CaCO₃+H₂O+CO₂

    CaCO₃ = t⁰ = CaO+CO₂

    CaO+2HCl=CaCl2+H₂O