1) Ca+?=Ca3P2

Ca3P2+?=Ca (OH) 2

Ca (OH) 2+?=CaO

CaO+?=CaCO3

CaCO3+?=Ca (HCO3) 2

Ca (HCO3) 2+?=CaSO4

2) CaC2+?=Ca (OH) 2

Ca (OH) 2+?=CaO

CaO+?=CaCl2

CaCl2+?=Ca (OH) 2

Ca (OH) 2+?=CaOCl2

CaOCl2+?=CaCl

+2
Ответы (2)
  1. 19 июня, 22:03
    0
    3Ca + 2P = Ca3P2

    Ca3P2 + 6H2O = 3Ca (OH) 2 + 2PH3↑

    Ca (OH) 2 = CaO + H2O

    CaO + CO2 = CaCO3

    CaCO3 + H2O + CO2 = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + H2SO4 = CaSO4↓ + 2H2O + 2CO2

    CaC2 + 2H2O = Ca (OH) 2 + C2H2

    Ca (OH) 2 = CaO + H2O

    CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

    Ca (OH) 2 + Cl2 = CaOCl2 + H2O

    2CaOCl2 = 2CaCl2 + O2
  2. 19 июня, 23:52
    0
    1) 3Ca+2P=Ca3P2

    Ca3P2+6H2O=3Ca (OH) 2+2PH3

    Ca (OH) 2=CaO+CO2

    CaO+CO2=CaCO3

    CaCO3+H2O+CO2=Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2+?=CaSO4

    2) CaC2 + 2H2O=C2H2+Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2=CaO+H2O

    CaO+2HCl=CaCl2+H2O

    CaCl2+2KOH=Ca (OH) 2+2KCl

    2Ca (OH) 2+2Cl=CaOCl2+CaCl2+6H2O

    CaOCl2+4HCl=CaCl+4HClO