X+hcl-y+h2o

X+h2o-koh

Ca (oh) 2+x-caco3+y

H2o+x-h2so4

+1
Ответы (1)
  1. 24 ноября, 07:33
    0
    KOH+HCl = KCl+H2O

    K2O+H2O=2KOH

    Ca (OH) 2+CO2=CaCO3+H2O

    H2O+SO3=H2SO4