P + O2 = P2 O5

Fe + Cl2 = FeCl3

Zn + HCl = ZnCl2 + H2

HgO = = Hg + O2

Mg + O2 = MgO

Ag2O = Ag + O2

Al + S = Al2S3

Ca + HCl = CaCl2 + H2

Al + S = Al2S3

Zn + HCl = ZnCl2 + H2

Au2O3 = Au + O2

P2O5 + H2O = H3PO4

+1
Ответы (1)
  1. 29 июля, 20:00
    0
    2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3

    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    2HgO = 2Hg + O2

    2Mg + O2 = 2MgO

    2Ag2O = 4Ag + O2

    2Al + 3S = Al2S3

    Ca + 2HCl = CaCl2 + H2

    2Al + 3S = Al2S3

    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    2Au2O3 = 4Au + 3O2

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    4P + 2O5 = 2P2O5