C2H4 (HCl) → X1 (Na, t) → X2 (AlCl3, t) → X3 (-H2, k, t) → X4 (H2O, H2SO4) → X5

+1
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 18:32
    0
    C2H4+HCl=C2H5Cl

    2C2H5Cl+2Na=C4H10+2NaCl

    CH3-CH2-CH2-CH3=CH3-CH (CH3) - CH3

    CH3-CH (CH3) - CH3 = CH2=C (CH3) - CH3+H2

    CH2=CH (CH3) - CH3+H2O=CH3-CH (OH) (CH3) - CH3