CaO--Ca (NO3) Ca (OH) 2--CaCl2

+3
Ответы (2)
  1. 8 октября, 02:37
    0
    CaO + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + H2O Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O
  2. 8 октября, 04:40
    0
    CaO+N2O5=Ca (NO3) 2

    Ca (OH) + 2HCl=CaCl2+2H2O