CO2 + HCl=

K2SO4 + BaCl2=

CaCO3 + H2SO4 =

+4
Ответы (2)
  1. 29 мая, 06:49
    0
    CO + HCl = COCl2 + H2

    K2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2KCl

    CaCO3 + H2SO4 = CaSO4 + CO2 + H2O
  2. 29 мая, 07:31
    0
    CO2 + 2HCl = CCl2O + H2O (пар)

    K2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2KCl

    CaCO3 + H2SO4 = CaSO4 + CO2 + H2O