Дано m (Na2CO3) = 400 г

W (HCL) = 3.74%

V (газу) - ?

+5
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 06:21
    0
    Na2CO3+2HCl=2NACl+H2CO3

    Определим n (Na2CO3) = 400/106=3.8 моль

    n (Na2CO3) : n (HCL) = 1:2 а значит n (HCL) = 3.8*2=7.6 моль

    m=7,6*36,5=277,4 г

    m (вещ) = 277.4*0.0374=10.4 г

    n=10.4/36.5=0.3 моль

    V=n*Vm=0.3*22.4=6.72 л