Zn-Zno-Zn (No2) 3-Zn (OH2) - ZnSO4

+4
Ответы (1)
  1. 9 марта, 21:04
    0
    2Zn + O2 = 2ZnO

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O

    Zn (NO3) 2 + 2KOH = Zn (OH) 2 + 2KNO3

    Zn (OH) 2 + H2SO4 = ZnSO4 + 2H2O