1) fe+hcl=?

2) cao+hcl=?

3) al+hcl=?

4) na2o+h3po4=?

+3
Ответы (1)
  1. 30 сентября, 06:08
    0
    Fe + 2HCl (разб.) = FeCl2 + H2↑

    CaO + 2HCl (разб.) = CaCl2 + H2O

    2Al + 6HCl (разб.) = 2AlCl3 + 3H2↑

    3Na2O + 2H3PO4 = 2Na3PO4 + 6H2O