Решить уравнение.

(x+4) (x-2) + (2-x) (2x-3)

+3
Ответы (1)
  1. 29 мая, 10:59
    0
    (х+4) (х-2) + (2-х) (2 х-3) = (х-2) (х+4+2 х-3) = (х-2) (3 х+1)