Преобразуйте выражения:

а) (3 а+n) (n-3a)

b) (3a-2) (3a+2)

+3
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 16:50
    0
    А) (3 а+n) (n-3 а) = 3 аn+n^2-9a^2-3an=n^2-9a^2

    ,) (3a-2) (3a+2) = 9a^2-6a+6a-4=9a^2-4