Выполните умножение: (a-5) (11-b) ; (-8-a) (b+2) ; (-7-b) (a-7) ; (x-4) (x+8) ; (x-5) (9-x) ; (8+3x) (2y-1) ; (2a-1) (3a+7) ; (3a-2b) (2a-3b) ; (15a+27) (-5a-9),

+2
Ответы (1)
  1. 11 августа, 12:02
    0
    1) = 11 а - ab - 55 + 5b

    2) = 8b + 16 + ab + 2a

    3) = x^2 - 14x + 45

    4) = 7a - 49 + ab - 7b

    5) = x^2 + 4x - 32

    6) = 16 - 8 + 6xy - 3x

    7) = 6a^2 + 11a - 7

    8) = 6a^2 - 13ab + 6b^2

    9) = 75a^2 + 270a + 243