Решите уравнение

5 (3x-6) - 3 (2x+4) = 6 (4x-3)

+5
Ответы (1)
  1. 14 ноября, 18:08
    0
    15 Х-30-6 Х-12=24 Х-18

    9 Х-42-24 Х+18=0

    -15 Х-24=0

    Х=-1,6