A6+a9+a12+a15=20, S20=?

+5
Ответы (1)
  1. 14 апреля, 05:49
    0
    А6 + а9 + а12 + a15 = 20; a1+5*d+a1+8*d+a1+11*d+a1+14*d=20; 4*a1+38*d=20; S20=0,5 * (2*a1+19*d) * 20;

    2*a1+19*d=10; S20=0,5*10*20=100;