10[cos3 П/4) + isin (3 П/4) ]:5[cos (П/3) + i sin (П/3) ]

+4
Ответы (1)
  1. 30 июня, 20:44
    0
    Z1/z2=|z1|/|z2| * (cos (a-b) + isin (a-b))

    cos (3 П/4-П/3) = cos (5 П/12)

    sin (3 П/4-П/3) = sin (5 П/12)

    z1/z2=10/5 (cos5 П/12+isin5 П/12) = 2 (cos5 П/12+isin5 П/12)