Вычислите:

а) cos 60° + 2 sin 30° + tg² 60° - ctg 45°;

б) 3 cos 180° + 5 ctg 270° - 2 tg 0° - sin 60°.

+3
Ответы (1)
  1. 31 марта, 12:17
    0
    А) cos 60° + 2sin 30° + 1/2tg²60° - ctg 45° = 1/2 + 2 * 1/2 + 1 / (2 * (√3) ² - 1 = 1/2 + 1 + 1/6 - 1 = 1/2 + 1/6 = 2/3

    б) 3cos 180° + 5ctg 270° - 2tg 0 - sin 60° = 3 * (-1) + 5 * ctg (360° - 90°) - 2 * 0 - √3/2 = = 2 * ctg (-90°) - 0 - √3/2 = - 2ctg 90° - √3/2 = - 2 * 0 - √3/2 = - √3/2