B1=2 q-? n-? bn=1458 Sn=2186

+2
Ответы (1)
  1. 26 февраля, 20:43
    -2
    Sn = (b1-bn*g) / (1-g)

    2186 = (2-1458*g) / (1-g)

    2186-2186g=2-1458g

    2186-2=2186g-1458g

    2184=728g

    g=3

    bn=b1*g^ (n-1)

    1458=2*3^ (n-1)

    729=3^ (n-1)

    3^6=3^ (n-1)

    6=n-1

    n=7