Докажите тождество (a^4+b^4) (a^2+b^2) (a+b) (a-b) = a^8-B^8

+1
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 02:22
    0
    A^8-B^8 = (a^4+b^4) (a^4-b^4) = (a^4+b^4) (a^2+b^2) (a^2-b^2) = (a^4+b^4) (a^2+b^2) (a+b) (a-b)