1) tg (п/4) * ctg (-п/4) + cos (3 п/2) * sin (п/2)

2) sin 405 (град) + cos 225 (град) * tg225 (Град)

решите

+1
Ответы (1)
  1. 16 ноября, 16:13
    0
    2) sin 405 = (360+45) = sin 45

    cos 225 = (180+45) = cos 45

    tan 225 = (180+45) = tan 45

    1+корень из 2

    1) 1*-1+0=-1