Х*х + (5 х-2) - (3 х+1) + 3 х+х*х решение

+1
Ответы (1)
  1. 7 декабря, 00:34
    0
    2x^2+5x-3=0

    d=25+24=49

    x1=-5+7/4=0,5

    x2=-5-7/4=-3