Упростите выражения:

5 х - 8 у - 6 х + 9 у

15 а - (а - 2) + (3 а + 7

4 (5b+3) - 3

+3
Ответы (2)
  1. 25 апреля, 02:16
    0
    5 х-8 у-6 х+9 у=у-х

    15 а - (а-2) + (3 а+7) = 15 а-а+2+3 а+7 = 17 а+9

    4 (5b+3) - 3 = 20b+12-3=20b+9
  2. 25 апреля, 04:12
    0
    1. - х+у

    2. 17 а+5

    3. 20b+9