Решите уравнение

10 Х - (2 Х-4) = 4 * (3 Х-2)

+5
Ответы (2)
  1. 2 июня, 10:21
    0
    10 Х-2 Х+4=12 Х-8 10 Х-2 Х-12 Х=-4-8 - 4 Х=-12 Х=-12: (-4) Х=3
  2. 2 июня, 10:25
    0
    =10x-2x-4=12x-8

    8x-12x=-4

    -4x=-4

    x=1