Найти f ' (1)

f (x) = (2x-3) 2 (x-1)

+4
Ответы (1)
  1. 6 октября, 01:30
    0
    F' (x) = 2 * (2x-3) * 2 * (x-1) + (2x-3) ^2

    f' (1) = 2 * (2*1-3) * 2 * (1-1) + (2*1-3) ^2=0 + (-1) ^2=1