Докажите тождество (a-b) (a+b) (a^2+b^2) = a^4-b^4

+4
Ответы (1)
  1. 7 мая, 09:30
    0
    (a-b) (a+b) (a^2+b^2) = (a^2-ab+ab-b^2) (a^2+b^2) = (a^4-a^2b^2+a^2b^2-b^4) = a^4-b^4