Решите уравнение:

Х * (8 Х-5) - 2 Х * (4 Х+3) = 13

+4
Ответы (2)
  1. 14 июля, 00:36
    0
    8x²-5x-8x ²-6x=13

    -11x=13

    x=13: (-11)

    x=-1 2/11
  2. 14 июля, 02:23
    0
    X * (8x-5) - 2x * (4x+3) = 13

    8x²-5x-8x²-6x=13

    -11x=13

    x=-13/11