3+√ (х+3) = х

Решите уравнение

+4
Ответы (1)
  1. 29 октября, 18:10
    0
    3+√ (х+3) = х

    √ (x+3) = (x-3)

    (√ (x+3)) ² = (x-3) ²

    x+3=x²-2*x*3 + (-3) ²

    x+3=x²-6x+9

    x²-6x+9-x-3=0

    x²-7x+6=0

    1-вариант:

    По теореме Виета:

    x1+x2 = - (-7) = 7

    x1*x2=6

    x1=1

    x2=6

    2-вариант:

    D = (- (-7)) ²-4*1*6=49-24=25

    x1 = (- (-7) - √25) / 2*1 = (7-5) / 2=2/2=1

    x2 = (- (-7) + √25) / 2*1 = (7+5) / 2=12/2=6