Решите уравнения

16 у^3-4 у=0

2 х^3+4 х^2-х-2=0

х^2+2 х-3=0

+3
Ответы (1)
  1. 24 октября, 11:29
    0
    1) 16 у³-4 у=0

    4 у (4 у²-1) = 0

    4 у=0|:4

    у1=0

    4 у²-1=0

    4 у²=1|:4

    у²=1/4

    у2=-1/2

    у3=1/2

    2) 2 х^3+4 х^2-х-2=0

    2 х² (х+2) - (х+2) = 0

    (х+2) (2 х²-1) = 0

    х+2=0

    х1=-2

    2 х²-1=0

    2 х²=1|:2

    х²=1/2

    х2=-1/√2

    х3=1/√2

    3) х^2+2 х-3=0

    1-вариант

    По теореме Виета:

    х1+х2=-2

    х1*х2=-3

    х1=-3

    х2=1

    2-вариант

    D = (-2) ²-4*1 * (-3) = 4+12=16

    x1 = (-2-√16) / 2*1 = (-2-4) / 2=-6/2=-3;

    x2 = (-2+√16) / 2*1 = (-2+4) / 2=2/2=1.