3a+20x+b-3b-20xa Помогите

+5
Ответы (1)
  1. 14 апреля, 10:04
    0
    а) 3a+20xb-3b-20xa = 3 (a-b) - 20x (a-b) = (a-b) (3-20x)

    б) x^2-y^2-5x-5y = (х-у) (х+у) - 5 (х+у) = (х+у) (x-y-5)