Упростите:

a) b (m-7) - 7b

б) x (c+1) + c (x-1)

в) y (x-4) + x (3-y)

г) m (k-3) - k (m-5)

д) a (1-b) - a (1+b)

е) b (2d-5) - b (d+5)

+4
Ответы (2)
  1. 16 февраля, 10:54
    0
    а) b (m - 7) - 7b=bm-7b-7b=bm-14b

    б) x (c + 1) + c (x - 1) = xc+x+xc-c=2xc+x-c

    в) y (x - 4) + x (3 - y) = yx-4y+3x-yx=3x-4y

    г) m (k - 3) - k (m - 5) = mk-3m-mk+5k=5k-3m

    д) a (1 - b) - a (1 + b) = a-ab-a-ab=-2ab

    e) b (2d - 5) - b (d + 5) = 2bd-5b-bd-5b=bd-10b
  2. 16 февраля, 10:55
    0
    a) b (m-7) - 7b=bm-7b-7b=bm-14b

    б) x (c+1) + c (x-1) = cx+x+cx-c=x+2cx-c

    в) y (x-4) + x (3-y) = xy-4y+3x-xy=3x-4y

    г) m (k-3) - k (m-5) = km-3m-km+5k=5k-3m

    д) a (1-b) - a (1+b) = a-ab-a-ab=-2ab

    е) b (2d-5) - b (d+5) = 2bd-5b-bd-5b=bd-10b