Разложите на множители:

3x^2-3y^2

y^3-y

a^5-a

b^3-12b^2+36b

x^2-y^2 + (x+y)

c^2-4c+4-9x^2

+1
Ответы (1)
  1. 17 февраля, 18:42
    0
    3x^2 - 3y^2 = 3 (x^2 - y^2) ;

    y^3 - y = y (y^2 - 1) ;

    a^5 - a = a (a^4 - 1) ;

    b^3 - 12b^2 + 36b = b (b^2 - 12b + 36) = b (b - 6) ^2;

    x^2 - y^2 + (x+y) = x^2 - y^2 + x + y = (x^2 + x) + (- y^2 + y) = x (x + 1) - y (y - 1) ;

    c^2 - 4c + 4x - 9x^2 = (c^2 - 4c) + (4x - 9x^2) = c (c - 4) + x (4 - 9x).