cos 5x cos 2x+sin 5x sin 2x

+3
Ответы (2)
  1. 13 января, 14:25
    0
    Cos (a-b) = cosa*cosb+sina*sinb

    cos 5x cos 2x+sin 5x sin 2x=cos (5x-2x) = cos3x
  2. 13 января, 16:18
    0
    cos (α - β) = cos α cos β + sin α sin β.

    cos (5x - 2x) = cos (3x)