S (t) = 1/4t^4+1/3t^3-1/2t^2 - 7 найти V (1) и а (1)

+4
Ответы (1)
  1. 29 октября, 09:07
    0
    S (t) = 1/4t^4+1/3t^3-1/2t^2 - 7 найти V (1) и а (1)

    V = S' (t) = t ³ + t² - t

    V (1) = 1³ + 1² - 1 = 1

    a (t) = V' = 3t² + 2t - 1

    a (1) = 3*1² + 2*1 - 1 = 4