Вычислите tg 2a если 1) tg a = 1/7 2) sin a = 3/5, cos a = - 4/5

+2
Ответы (1)
  1. 7 октября, 06:41
    0
    Решение

    Вычислите tg 2a если 1) tg a = 1/7

    tg2a = 2tga / (1 - tg ²a)

    tg2a = [2 * (1/7) ] / (1 - 1/49) = 2/7 : 48/49 = 7/24

    2) sin a = 3/5, cos a = - 4/5

    tga = sina/cosa = 3/5 : (- 4/5) = - 3/4

    tg2a = [2 * (-3/4) ] / (1 + 3/4) = - 3/2 : 7/4 = - 6/7