Решите уравнения:

1) - 3 х=2 1/7

2) 3/4 х=1/2

3) 7 х+8=11

4) 4 х+4=х+5

5) 8 у-9 - (4 у-5) = 12 у - (4+5 у)

6) 5 (8z-1) - 7 (4z+1) + 8 (7-4z) = 25

7) x/3+x/5=8

+5
Ответы (1)
  1. 21 октября, 13:40
    0
    1) - 3x = 15/7

    x = 15/7 : (-3/1)

    x = 15/7 * (-1/3)

    x = - 5/7

    2) x = 1/2 : 3/4

    x = 1/2 * 4/3

    x = 2/3

    3) 7x=11-8

    7x=3

    x=3/7

    4) 4x-x=5-4

    3x=1

    x=1/3

    5) 8y-9-4y+5=12y-4-5y

    8y-4y-12y+5y=-4+9-5

    -3y=0

    y=0 : - 3

    y=0

    6) 40z-5-28z-7+56-32z=25

    40x-28z-32z=25+5+7-56

    -20z=-19

    z=19/20

    7) 5x+3x=10

    8x=120

    x=120/8

    x=15