Упростить:

1. 5 х+3 у-2 х-9 у

2. 2 (3 а-4) + 5

3. 15 а - (а-3) + (2 а-1)

+4
Ответы (2)
  1. 18 мая, 00:23
    0
    1. 5 х + 3 у - 2 х - 9 у = 3 х - 6 у

    2. 2 (3 а - 4) + 5 = 6 а - 8 + 5 = 6 а - 3

    3. 15 а - (а - 3) + (2 а - 1) = 15 а - а + 3 + 2 а - 1 = 16 а + 2
  2. 18 мая, 01:29
    0
    1) 5x+3y-2x-9y=3x-6y

    2) 2 (3a-4) + 5=6a-8+5=6a-3

    3) 15a - (a-3) + (2a-1) = 15a-a+3+2a-1=16a+2