Sin2 (180 - альфа) + tg2 (180+альфа) tg2 (270+альфа) + sin (90+альфа) cos (альфа-360)

+2
Ответы (1)
  1. 15 декабря, 20:55
    0
    Sin² (180 - α) + tg² (180 + α) tg² (270 + α) + Sin (90 + α) Cos (α - 360) =

    = Sin²α + tg²α * Ctg²α + Cosα * Cosα = Sin²α + 1 + Cos²α = (Sin²α + Cos²α) + 1=

    =1 + 1 = 2