Вычислите sin (π/4) + sin (3π/2) + sin (π) + sin (π/6)

+4
Ответы (1)
  1. 12 марта, 00:43
    0
    =sqrt (2) / 2 + (-1) + 0+1/2=sqrt (2) / 2-1/2 = (sqrt (2) - 1) / 2