Решите уравнение:

x^2-3/5-x^2-1/2=2 Думаю общий коэф. 10

+5
Ответы (1)
  1. 19 января, 20:24
    0
    (x^2 - 3) / 5 - (x^2 - 1) / 2 = 2 / * 10

    2 (x^2 - 3) - 5 (x^2 - 1) = 20

    2x^2 - 6 - 5x^2 + 5 = 20

    - 3x^2 - 1 = 20

    - 3x^2 = 21

    3x^2 = - 21

    x^2 = - 7

    нет решений