Sin^6 (x) + cos^6 (x) = (5/4) sin^2 (2x)

+2
Ответы (1)
  1. 26 мая, 06:03
    0
    sin^6 (x) + cos^6 (x) = (5/4) sin^2 (2x)

    sin^6 (x) + cos^6 (x) = 5 sin^2 (x) * cos^2 (x)

    (sin^2 (x) + cos^2 (x)) (sin^4 (x) + cos^4 (x) - sin^2 (x) cos^2 (x)) = 5/4sin^2 (2x)

    1/8 (3cos (4x) + 5) = - 5/8 (cos (4x) - 1)

    cos (4x) = 0

    x = πn - (7π) / 8

    x = πn - (5π) / 8

    x = πn - (3π) / 8

    x = πn-π/8

    n ∈ Z