Log3 (4x-7) = 3 log3^ 6

+5
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 06:18
    0
    Log3 (4x-7) = 3 log3^ 6

    4 х-7=6^3

    4x-6^3-7=216-7

    x=209/4

    x=52,25